دستور : خمیر هزارلا

خمیر هزارلا

خمیر هزارلا

خمیر هزارلا بسیار متنوع است! می توانید از این دستور العمل به عنوان پایه تهیه انواع شیرینی شام و دسر استفاده کنید. خمیر هزارلا را فقط با ۴ ماده در ۱۵ دقیقه تهیه کنید!

خمیر هزارلا نیاز به کره مرغوب دارد. به این دلیل که کره با کیفیت بالا از چربی بالاتری برخوردار است.

طرز تهیه شیرینی مخصوص عید را در این لینک ببینید.

دستور پخت کروسان با خمیر هزارلا را در این لینک ببینید.

خمیر هزارلا

خمیر هزارلا به انگلیسی puff pastry گفته میشود. در تهیه انواع شیرینی خشک ایرانی مثل شیرینی زبان از همین نوع خمیر میتوان استفاده کرد.

خمیر هزارلا از دسته خمیرهایی است که هم در منزل تهیه می شود و هم به شکل خمیر هزارلای آماده به فروش می رسد برای تهیه خمیر هزارلا باید به نکات بسیار مهمی دقت نمایید و اگر نکات را نادیده بگیرید خمیر با کیفیتی نخواهید داشت.

پس از پختن خمیر، کره منجمد ذوب می شود و به صورت پف خود را نشان می دهد. آب درون کره بخار می‌شود و با فشار، لایه خمیر آب را بالا می‌برد و به این ترتیب، در بین لایه‌ها شکاف ایجاد می‌شود. کره ذوب شده باعث خوش طعم شدن آن می شود.

به همان اندازه که مهم است از آب شدن کره در حین کار جلوگیری شود، این نیز مهم است که قبل از قرار دادن خمیر در فر، خمیر در محل سردی مانند یخچال قرار داشته باشد؛ اگر قبل از قرار دادن خمیر در فر، کره آب شود، خمیر به اندازه کافی پف نخواهد کرد.

مواد لازم خمیر هزارلا

 • آرد سفید: ۳۵۰ گرم
 • کره منجمد: ۲۱۰ گرم
 • نمک: به مقدار لازم
 • آب سرد: ۸-۱۰ قاشق غذاخوری
 • آب لیمو: ۱ قاشق غذاخوری

طرز تهیه خمیر هزارلا

۱

کره را حداقل به مدت ۲ ساعت در فریزر بگذارید، البته مدت زمان یک شبانه روز بهتر است.

۲

در یک ظرف، آب و آب لیمو را مخلوط کنید و کنار بگذارید.

۳

در یک کاسه بزرگ، آرد و نمک را مخلوط کنید. سپس کاسه آرد را در یخچال قرار دهید تا سرد شود.

۴

با استفاده از یک رنده درشت، کره منجمد را مستقیماً در درون مخلوط آرد رنده کنید. کره را به هم بزنید. کره منجمد راز این دستورالعمل است. هر چقدر که کره سردتر باشد، خمیر به صورت ورقه ورقه بدست خواهد آمد. به یاد داشته باشید، این یک دستورالعمل میانبر برای تهیه خمیر هزارلا است، بنابراین ورز دادن خمیر در این دستورالعمل وجود ندارد.

۵

مخلوط آب و آب لیمو که قبلاً تهیه شده است را اضافه کنید. با سر انگشت، مخلوط را به آرامی هم بزنید.

۶

خمیر را به شکل توپ شکل داده و با وردنه به اندازه یک مربع ۱۰ اینچ پهن کنید سپس خمیر را به صورت ۳ لایه روی هم قرار داده و با وردنه کمی باز کنید. این کار را برای ۳ مرتبه تکرار کنید.

خمیر هزارلا

سپس خمیر را به مدت حداقل ۱ ساعت در یخچال قرار دهید. همچنین می توانید خمیر را تا ۳ روز در یخچال نگهداری کنید یا برای استفاده در روز دیگری استفاده کنید.

برای استفاده از خمیر: از دستورالعمل های مورد نظر برای تهیه شیرینی دلخواه خود استفاده کنید. برای حصول بهترین نتایج، همیشه خمیر را در یک فر داغ پخت کنید.

در ادامه ببینید

خمیر هزارلا یک خمیر ورقه ای است که حاوی صدها لایه نازک از کره و خمیر بوده و پس از پخت در فر، به یک خمیر ترد تبدیل می شود. یک خمیر ورقه ای، خمیری است که دارای لایه های زیادی می باشد. خمیر هزارلا و کروسان بهترین مثال ها از این نوع خمیر هستند.

یک خمیر هزارلا با قرار دادن کره در داخل خمیر و تا کردن خمیر و سپس ورز دادن آن تهیه می‌شود. فرایند تا کردن و ورز دادن چندین مرتبه تکرار می شود. با هر بار تا کردن، تعداد لایه های خمیر افزایش می یابد. این فرآیند نسبتاً ساده است، اما نیازمند صبر و حوصله می باشد، زیرا باید مراقب باشید که در هنگام کار، کره منجمد بماند و هرگز نرم نشود چرا که باعث به روغن افتادن خمیر خواهد شد.

لذت آشپزی با یامی شف

 

Related post

شیرینی فرانسوی
شیرینی مادلین فرانسوی
کیک اسفنجی مناسب خامه کشی
آموزش کیک اسفنجی پایه با ۵ ماده اولیه
کوکی ایتالیایی با فندق و شکلات
طرز تهیه کوکی ایتالیایی با فندق و شکلات
شیرینی اکلر فرانسوی
شیرینی اکلر فرانسوی
طرز تهیه کوکی با گردو و شکلات خانگی
کوکی گردو و چیپس شکلات

دیدگاه ها:

 1. Hasti گفت:

  سلام شما از کره صبحانه استفاده کردید میشه استفاده کرد کره سریع نرم و آب میشه

  1. yummy گفت:

   سلام. بله قبل از استفاده باید کره رو در فریزر قرار بدید و در حین کار نیز سریع باشید. این دستور یک مدل تهیه خمیر هزارلاست. دستور کلاسیک خمیر هزارلا را در لینک زیر ببینید.
   خمیر کروسانت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.