دستور : دانستنی های نوروز و هفت سین

عید نوروز و هفت سین

دانستنی های نوروز و هفت سین

دانستنی های نوروز و هفت سین _ نوروز یکی از کهن ترین جشن های به جا مانده از دوران باستان است که آداب و رسوم زیادی دارد . از مشهورترین مراسم نوروزی ایرانیان، گستردن سفره هفت سین است.

بهترین زمان برای جشن سال نو

“بهار” و اعتدال بهاری است ، یعنی زمان تجدید و تولد دوباره طبیعت. ایرانیان باستان به اندازه کافی عاقل بودند که روز اول بهار و اعتدال بهاری را به عنوان اولین روز سال جدید خود انتخاب کنند. سال نو یا نوروز ایران که از ۲۱ مارس (اعتدال بهاری در نیمکره شمالی) تا اول آوریل برگزار می شود، یکی از قدیمی ترین مراسم جهان است. تاریخ ایران باستان می گوید که نوروز باستان متعلق به دوران اسطوره ای است ، یعنی بیش از ۱۵۰۰۰ سال پیش.

امروزه نیز مردم ایران سفره هفت سین را چـند ســاعــت مانــده به زمان تـــحویل ســـــال نو آمـــاده می کنند و مواد خوراکی که ابتدای آنها با سین آغاز می شود از قبیل سنجد ، سبزه ، سمنو، سکه، سیب ، سماق و سیر را بر سر سفره می گذارند.

عید نوروز و هفت سین

انواع دستورپخت شیرینی عید نوروز را در این لینک ببینید.

ایرانیان پس از روی آوردن به اسلام بر سر سفره های خود قرآن را می گذارند و سال نو را با آیات قرآنی آغاز می کنند. چنانچه مسلمانان قرآن، زرتشتیان اوستا و کلیمیان تورات را بر بالای سفره هایشان جای می دهند.

ماهی ، تخم مرغ رنگ شده ، آیینه نیز از اجزای دیگر سفره هفت سین هستند. در هفت سین پارسی انار وجود داشته که نشانه باروری و عشق بوده است . همچنین آنها سیب سرخ را درون ظرف آب پاک و زلال می گذاشتند تا عشق و باروری همچنان پاینده بماند پس بهتر است آیین خود را حفظ کنیم.

باورهای غلط

گذاردن سنبل، سکه و سماور ، هیچ حقیقت هفت سینی ندارند. همچنین ماهی قرمز سمبل عید کشور چین و چینی هاست . در عید چینی ها ماهی قرمز را رها می کنند تا زندگی جریان یابد اما ما ماهی قرمز را انقدر در تنگ نگه می داریم تا بمیرد.

معرفی سفره هفت سین

هفت سین(دانستنی های نوروز و هفت سین) یکی از مشهورترین رسومی است که در شروع سال جدید خورشیدی به آن توجه می شود.

در برخی از ریشه یابی ها، هفت سین را به هفت چین مرتبط دانسته اند که به معنای هفت چیدنی بوده است. در آیین ساسانیان، عدد هفت مقدس شمرده می شد و افراد در این بازه زمانی هفت دانه را بر روی هفت ستون مختلف می کاشتند.

عید نوروز و هفت سین

در ادامه با دانستنی های نوروز و هفت سین….

هر سین نماد چیست؟

سیب

سیب نماد سلامتی و تندرستی می باشد. وجود این عامل در میان هفت سین به منظور تندرستی اعضای خانواده در سال جدید است تا آنها را از گزند آسیب و بیماری حفظ نماید.

نوروز و هفت سین

سبزه

زیباترین نماد سفره هفت سین، سبزه است. سبزه نماد حیات و شادابی است. اغلب ایرانیان از این نماد به منظور داشتن سالی شاد و با طراوت استفاده می نمایند. سبزه همچنین نماد فرشته اردیبهشت است.

عید نوروز و هفت سین

سمنو

سمنو سمبل خیر و برکت است. ایرانیان چند روز پیش از شروع سال جدید این ماده را از پخت جوانه های گندم تهیه می کنند و معتقدند که قرار گیری آن بر روی سفره هفت سین، سبب افزونی نعمت و برکت در زندگی آنها خواهد شد.

 نوروز و هفت سین

سرکه

سرکه نماد جاودانگی است. در گذشته از سرکه برای باطل کردن سحر و جادو استفاده می شده است. قرار گرفتن این نماد بر روی سفره هفت سین سبب خواهد شد تا ناملایمات سال نو از بین برود.

نوروز و هفت سین

سیر

سیر سمبل اهورا مزدا و نمادی از تندرستی و سلامت است. اغلب پیشینیان از خواص دارویی سیر به منظور درمان برخی از بیماری ها استفاده می نمودند، از این رو می توان از این ماده برای داشتن سالی بدون بیماری بر روی سفره هفت سین استفاده نمود.

نوروز و هفت سین

سکه

سکه یکی از نمادهای رزق و روزی است. افراد سکه را در میان سفره خود جای داده اند تا در سال جدید از درآمد مناسبی برخوردار گردند و روزی آنها از سوی خدا افزایش یابد.

نوروز و هفت سین

سماق

نماد و چاشنی شادی و صبر و استقامت سماق می باشد. وجود این ماده بر روی سفره هفت سین به این منظور بوده است که سال را با نهایت شادی و استقامت در برابر سختی ها دنبال نماییم.

نوروز و هفت سین

سنجد

سنجد با دو نماد در میان افراد شناخته می شود. اغلب مردم سنجد را نماد عشق و دلباختگی می دانند و آن را به منظور افزایش علاقه در بین اعضای خانواده، بر روی سفره هفت سین قرار می دهند. اما برخی دیگر از افراد معتقدند که سنجد نماد گرایش به عقلانیت است. از این رو قرار دادن آن بر روی سفره می تواند سبب شود تا تمام تصمیمات فرد در سال جدید بر اساس عقلانیت صورت پذیرد.

نوروز و هفت سین

تخم مرغ

تخم مرغ نماد زایش و تولد است. افراد تخم مرغ های رنگ شده را بر روی سفره هفت سین قرار می دهند.

عید نوروز و هفت سین

قرآن

قرار دادن قرآن بر روی سفره هفت سین مختص به مسلمانان می باشد. این امر نشان دهنده وجود نام و یاد خدا در آغاز سال و در تمام اوقات است.

نوروز و هفت سین

آینه

آینه نماد شفافیت و پاکی است. قرار دادن آینه بر روی سفره هفت سین به این معنا می باشد که باید سال پیش روی را بدون دروغ به پایان رساند. اغلب افراد آینه را در بالای سفره قرار می دهند.

نوروز و هفت سین

شمع

شمع نماد روشنایی و فروغ است.

نوروز و هفت سین

ماهی

ماهی نماد تازگی و تکاپو است. اغلب افراد ماهی را در تنگ آب شفافی قرار می دهند تا سالی پر از انرژی و سر زندگی را پیش روی خود داشته باشند.

نوروز و هفت سین

نبات و شیرینی

نبات سمبل شیرین کامی است. با قرار دادن این نماد بر روی سفره آرزوی سالی پر از خاطرات شیرین را خواهیم داشت.

نوروز و هفت سین

سلامت خوراکی‌های سفره هفت سین

سرکه، درمانگر

سرکه خاصیت آنتی بیوتیکی دارد و در کاهش فشار خون و کلسترول موثر است.آیا می‌دانستید سرکه با افزایش جذب کلسیم موجب بهبود استخوان سازی می‌شود؟ سرکه علاوه بر این که به کاهش وزن کمک می‌کند، می‌تواند مسمومیت‌های غذایی را هم از بین ببرد.

سنجد، تندرستی

سنجد از گذشته‌های دور به عنوان یک داروی سنتی شناخته می‌شود. سنجد سرشار از ویتامین‌های E و C و کاروتن است که همه آن‌ها از جمله مواد آنتی اکسیدان‌هاست. سنجد خاصیت ضد التهابی دارد به ویژه  برای افرادی که با بیماری‌های استخوانی و مفصلی دست و پنجه نرم می‌کنند، همچنین غنی از کلسیم است و می‌تواند از نرمی استخوان جلوگیری کند.

سماق، ضد میکروب

سماق به عنوان چاشنی در تسکین درد معده و اختلالات گوارشی موثر است و از این رو در دستگاه گوارش به عنوان آنتی بیوتیک عمل می‌کند.

سپنج (اسپند)، معجزه گر

با دود کردن اسپند، آلکالوئیدها و ترکیباتی مشابه در محیط آزاد می‌شود که هوای اطراف را ضد عفونی می‌کند و میکروب‌ها را از بین می‌برد. اسپند می‌تواند در درمان آسم نیز موثر باشد.

اگر دچار بی خوابی هستید نیز می‌توانید از آن به عنوان آرامش بخش یا خواب آور استفاده کنید.

سیر، ضد ویروس

سیر دارای خواص دارویی و تغذیه‌ای است. این داروی مقوی، ماده ضد ویروسی دارد که می‌تواند هنگام ابتلا به سرما خوردگی یا حتی در سلامتی به عنوان یک داروی گیاهی برای مقابله با بیماری‌های ویروسی استفاده شود.

سیب، سلامت

سیب سرشار از ویتامین C، فیبر، ترکیبات کاروتنوییدی، بتاکاروتن و پیش سازهای ویتامین ‌های A و C است.سیب را تازه و با پوست بخورید زیرا فیبر موجود در پوست سیب خیلی بیشتر از خود میوه است.

سمنو، انواع ویتامین

سمنو یک ماده نشاسته‌ای است که از دانه گندم تهیه می‌شود و هضم و جذب راحت تری دارد. سمنو از آرد گندم کامل تهیه  می شود و به همین دلیل  مقادیر قابل توجهی ویتامین‌های گروه B و املاحی مثل پتاسیم دارد.

عید نوروز با سایت آشپزی یامی شف

Related post

چیز کیک با کره بیسکوئیت
چیزکیک با کره بیسکوئیت
پلو زعفرانی با گردن گوسفند
پلو زعفرانی با گردن بره
ترافل نارگیل و بادام
ترافل نارگیل و بادام
تارت انبه با کرم کاستارد
تارت انبه با کرم کاستارد وانیلی
کروکت سیب زمینی و گوشت
کروکت سیب زمینی با گوشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.