دستور : ده تکنیک عکاسی از غذا

عکاسی از غذا

ده تکنیک عکاسی از غذا

ده تکنیک عکاسی از غذا _شاید فکر کنید که عکاسی از غذا کار ساده‌ای است_ اما اصلا چنین نیست و مهارت‌های خاصی می‌خواهد.هر چند در مدت زمان کم، با وجود علاقه و با رعایت چند نکته‌ی ساده می‌توانید این کار را به مانند فردی حرفه‌ای انجام دهید.

با ما در آشپزی یامی شف همراه باشید.

ده تکنیک اساسی عکاسی از غذا

۱- از غذا عکاسی کنید

واضح است که باید پیش از اینکه خوردن را آغاز کنید، از غذا عکس بیاندازید. البته پس از خوردن بخشی از غذا و برای نشان دادن محتویات آن هم می‌توانید این کار را انجام دهید، اما ترجیحا اگر می‌خواهید عکسی زیبا ثبت کنید، همان ابتدا و زمانی که غذا دست نخورده است این کار را انجام دهید.

ده تکنیک عکاسی از غذا

۲- فلش موبایل را فراموش کنید

بزرگترین اشتباهی که عکاسان هنگام عکسبرداری از غذا انجام می‌دهند، استفاده از فلش است. به ویژه فلشی که مستقیم به بشقاب غذا تابانده می‌شود. این نور باعث می‌شود که رنگ‌های طبیعی، زیبایی و درخشندگی خودشان را از دست بدهند. اگر واقعا می‌خواهید که از فلش بهره ببرید، از تابش مستقیم آن به ظرف غذا خودداری کنید.
در واقع بهترین نور برای عکسبرداری از غذا، نور طبیعی است. برای داشتن نور طبیعی می‌توانید به فضای بیرونی رستوران بروید یا اینکه کنار پنجره بنشینید. اگر بیرون می‌نشینید، توجه کنید که نور خورشید مستقیم به ظرف نتابد. در کل هر نور مستقیمی می‌تواند نتیجه را با رنگ‌های غیر طبیعی جلوه دهد. برای دور ماندن از تابش مستقیم نور خورشید، می‌توانید از یک چتر استفاده کنید یا زیر سایه‌ی درختی بنشینید. روزهای ابری برای عکسبرداری از غذا بسیار مناسبند.

ده تکنیک عکاسی از غذا

۳- حرفه ای بودن برابر است با سادگی

سوژه‌ی اصلی عکس باید ظرف حاوی غذا باشد. دور و بر سوژه را زیاد از حد شلوغ نکنید در ضمن حواستان به پس زمینه هم باشد. از یک پس زمینه‌ی ساده، مثل یک میز چوبی بهره ببرید.

ده تکنیک عکاسی از غذا

۴- کدام حالت؟ پرتره یا لند اسکیپ؟

باید به ترکیب‌بندی توجه زیادی داشته باشید. معمولا برای عکاسی‌های این چنینی از مود پرتره استفاده می‌شود. هر چند می‌توان از مودهای دیگر هم استفاده کرد. فقط به خاطر داشته باشید که عکس شما ممکن است در اندازه‌ی بزرگ یا خیلی کوچک مورد استفاده قرار گیرد، پس ترکیب‌بندی آن بسیار اهمیت دارد.

ده تکنیک عکاسی از غذا

۵- فوکوس

یکی از بزرگترین چالش‌هایی که هنگام عکاسی از غذا با آن مواجه می‌شویم بحث فوکوس است. فوکوس باید به گونه‌ای باشد که بخش اصلی خوراک در مرکز توجه قرار گیرد. در واقع داشتن فوکوس خوب بستگی به ترکیب سرعت شاتر و عمق میدان دارد. وقتی سرعت شاتر پایین‌تر باشد، باید ثبات دوربین هم بیشتر شود. توصیه می‌شود که سرعت را کمتر از ۱/۶۰ ثانیه نکنید.
در ضمن می‌توانید زمانی که سرعت شاتر به اندازه کافی نیست، از ISO هم استفاده کنید. البته حتما یادتان باشد که هر چه ISO بیشتر باشد، نویز تصویر هم بیشتر خواهد شد. عمق میدان را هم فراموش نکنید. اگر می‌خواهید بیشتر عکس فوکوس داشته باشد، باید عدد دیافراگم را بزرگ‌تر انتخاب کنید.

ده تکنیک عکاسی از غذا

۶- عکاسی با مود خام

عکاسی با مود خام به شما امکان می‌دهد که بعدا هر تغییری را که دوست دارید روی عکس اعمال کنید. فقط توجه کنید که عکس‌های خام حجم بیشتری نسبت به عکس‌های JPEG خواهند داشت.

ده تکنیک عکاسی از غذا

۷- عکاسی زاویه دار

تا آنجا که ممکن است از عکاسی مستقیم و از بالا خودداری کنید. عکاسی از بالا غذا را تخت و بدون هیچ حجمی نشان می‌دهد و این اصلا زیبا نیست. به جای آن می‌توانید عکاسی را از یک زاویه یا حتی از سطح چشم انجام دهید.

ده تکنیک عکاسی از غذا

۸- برش تصویر

به یاد داشته باشید که نیازی نیست عکس شما حاوی تمام بخش‌های ظرف غذا باشد. از کراپ کردن یا بریدن تصویر نترسید. هنگام بریدن فقط به بخش اصلی توجه کنید. جایی را انتخاب کنید که تمام مواد تشکیل‌دهنده‌ی خوراک را نشان دهد.

ده تکنیک عکاسی از غذا

۹- فراتر از بشقاب را ببینید

یادتان باشد که برای عکاسی از غذا لزوما نباید همیشه از ظرف حاوی غذا تصویربرداری شود و می‌توان به فرایند تولید غذا هم به عنوان یک سوژه‌ی مناسب نگاه کرد. پس اگر فرصتش را دارید به آشپزخانه بروید و از آشپزها هنگام تهیه‌ی غذا عکس بگیرید. به علاوه می‌توانید مواد اولیه را هم سوژه‌ی عکاسی خود کنید.

ده تکنیک عکاسی از غذا

۱۰- گردش در بازار محلی مواد غذایی

به یاد داشته باشید که در بازار می‌توانید از نزدیک از مواد اولیه و حتی استندهای غذا که در مقابل چشمان شما غذا می‌پزند عکس بیاندازید.

در پایان باید گفت که عکاسی از غذا می‌تواند واقعا چالش برانگیز باشد. چالشی که باید اعتراف کنیم اغلب آنطور که باید و شاید در آن موفق نیستیم. برای داشتن عکس‌های خوب در این حوزه، همه‌ی ما به برنامه‌ریزی، خلاقیت در ترکیب‌بندی و مهارت‌های حرفه‌ای نیاز داریم.

لذت آشپزی با یامی شف

 

Related post

دستورپخت کیک هویج و گردو
دستورپخت کیک هویج
دستور کیک شکلاتی ژاپنی کاستلا
دستور کیک شکلاتی کاستلا نرم ترین کیک اسفنجی
کیک بادام شکلاتی بدون آرد
کیک بادام شکلاتی بدون آرد
خمیر پیتزا
چگونه بهترین خمیر پیتزا را درست کنیم؟
ساندویچ گوشت فرانسوی
ساندویچ گوشت فرانسوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.