دستور : زیتون پرورده

زیتون پرورده

زیتون پرورده

زیتون پرورده یکی از مخلفات غذایی بسیار خوشمزه شمالی است که از ترکیب زیتون شکسته یا حلقه‌حلقه با رب انار، سیر، گردو و سبزیجات معطر تهیه شده و معمولا در کنار غذاهای شمالی سرو می‌شود.

برای تهیه زیتون پرورده روش‌های مختلفی وجود دارد و معمولا چاشنی‌هایی که برای این کار استفاده می‌شود، از شهری به شهر دیگر با یکدیگر متفاوت هستند.

برای مثال برای تهیه زیتون پرورده شمالی اصیل از رب انار استفاده می‌شود اما برخی افراد از آب نارنج یا آبغوره نیز استفاده می‌کنند. ریختن دانه انار ترش در زیتون پرورده نیز به ذائقه فرد بستگی دارد و ضروری نیست.

مواد مورد نیاز زیتون پرورده

  • زیتون بدون هسته (شکسته یا درسته) ۱ کیلوگرم
  • رب انار ملس نیم کیلوگرم
  • سبزی معطر چوچاق یا نعناع ۱ ق غذاخوری
  • گردو خردشده ۲۰۰ گرم
  • روغن زیتون ۱۰۰ گرم
  • آب انار ترش یا دانه انار (دل‌خواه)به میزان لازم
  • نمک، فلفل، گل‌پر به میزان لازم
  • سیر ۱ بوته

طرز تهیه زیتون پرورده شمالی

۱

برای تهیه زیتون پرورده شمالی خوشمزه ابتدا زیتون را اگر درسته است بشکنید.

۲

حالا گردو را خرد کرده، رب انار ملس و سبزی چوچاق (اگر در دسترس نبود از نعناع استفاده کنید)، روغن زیتون و آب انار را با هم مخلوط کنید.

۳

سیرها را نیز رنده کرده و به مواد بالا اضافه کنید.

۴

وقتی مواد کاملا با هم مخلوط شدند، زیتون را اضافه کرده و کاملا مواد را هم بزنید.

نکته

اگر قصد دارید زیتون پرورده را همان روزی که درست می‌کنید؛ مصرف کنید، آن را داخل ظرف دردار ریخته و ۲-۳ ساعت استراحت دهید تا طعم مواد باهم ترکیب شوند. در غیر این صورت زیتون پرورده را درون ظرف شیشه‌ای تمیز و دردار ریخته و کنار بگذارید و ۲-۳ روز بعد آن را مصرف کنید که بهتر جا افتاده باشد.

با زیتون و خواص آن بیشتر آشنا شوید

زیتون میوه‌ای بسیار مفید و خوشمزه‌ است و مزایای بسیاری همچون جلوگیری از پوکی استخوان، جلوگیری از سرطان‌های متعدد، کاهش التهاب و ورم مفاصل، بهبود سیستم گوارش، تسکین واکنش‌های آلرژیک، بهبود جریان خون، محافظت در برابر بیماری‌های قلبی، افزایش عملکرد شناختی، مبارزه علیه عفونت‌ها و کاهش فشار خون دارد.

زیتون را بیشتر به عنوان میوه مخصوص منطقه‌ مدیترانه می‌شناسند. اگرچه زیتون در سراسر جهان یافت می‌شود اما برای اولین بار از این ناحیه شهرت خود را پیدا کرد. همچنین این میوه‌ لذیذ و خوشمزه در مناطق شمالی ایران و عراق نیز یافت می‌شود. زیتون معمولا به خاطر ارزش آشپزی و مزایای پزشکی‌ که دارد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

زیتون پرورده

به آشپزی یامی شف خوش آمدید_جایی که غذاهای مختلف را به اشتراک گذاشته ایم_شما را برای یک ماجراجویی خوشمزه و مجموعه ای از دستورپخت های منحصر به فرد دعوت می کنیم!

سایت آشپزی یامی شف

لذت آشپزی با یامی شف

Related post

کباب تابه ای
کباب تابه ای
مینی کوکی گردو با شکلات عید
مینی کوکی گردو و شکلات مخصوص عید نوروز
برنج ایرانی با زعفران
برنج ایرانی با زعفران
آموزش طعم دار کردن سویا
آموزش طعم‌دار کردن سویا به جای گوشت چرخ کرده
بادمجان پارمیجیانا
بادمجان پارمیجیانا غذای ایتالیایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.