دستور : شیرینی کشمشی

شیرینی کشمشی مخصوص عید

شیرینی کشمشی

شیرینی کشمشی مخصوص عید از شیرینی های خوشمزه و سنتی ایرانی است و دستور تهیه ساده ای دارد. شیرینی کشمشی قنادی و بازاری در دو نوع نرم و خشک در بازار وجود دارد که هر دو نوع آن پرفروش است و طرفداران خاص خودش را دوست دارد.

انواع دستور پخت شیرینی مخصوص عید نوروز را در این لینک ببینید.

نکات قبل از پخت

۱٫ برای اینکه شیرینی کشمشی خوشمزه و بازاری داشته باشیم بهتر است همه مواد را با استفاده از ترازو طبق اندازه های گرمی گفته شده استفاده کنید.

۲٫ کره و تخم مرغ را حداقل نیم ساعت قبل از پخت شیرینی، از یخچال خارج کنید تا به دمای محیط برسند.

۳٫ اگر پودر قند نداشتید می توانید شکر را آسیاب کنید.

مواد لازم شیرینی کشمشی مخصوص عید

  • کشمش پلویی ۱۵۰ گرم – سه چهارم لیوان
  • آرد ۲۲۰ گرم – یک و نیم لیوان
  • تخم مرغ ۲ عدد
  • کره ۱۵۰ گرم
  • پودر قند ۱۳۰ گرم – یک لیوان
  • بیکینگ پودر ۱ قاشق چایخوری
  • وانیل نصف قاشق چایخوری

 شیرینی کشمشی مخصوص عید

۱٫ ابتدا کره و پودر قند را در یک ظرف مناسب با دور تند همزن به مدت ۶ دقیقه هم می زنیم تا کرمی رنگ شود.

۲

سپس یکی از تخم مرغ ها را به مواد داخل ظرف اضافه می کنیم و با دور تند همزن به مدت یک دقیقه هم می زنیم و تخم مرغ دوم را همراه وانیل اضافه می کنیم.

مجددا به مدت یک دقیقه هم می زنیم تا همه مواد به خوبی باهم یکنواخت شوند.

۳

سپس آرد و بکینگ پودر را مخلوط می کنیم و بعد از سه بار الک کردن به ظرف حاوی مواد به تدریج اضافه می کنیم و مخلوط می کنیم و بعدش کشمش را اضافه می کنیم.

**توجه کنید اگر از کشمش بسته بندی شده و بیرون استفاده می کند نیازی به شستن کشمش ها نیست.

اما اگر از کشمش محلی استفاده می کنید آن ها را در یک ظرف به مدت نیم ساعت خیس کنید و پس از شستن روی یک دستمال تمیز پهن کنید تا خشک شوند.

۴

بعد از اینکه کشمش را به مایه شیرینی اضافه کردیم، با همزن مواد شیرینی را هم می زنیم تا کشمش ها در همه جای خمیر به طور مساوی پخش شوند و هم اینکه مایع شیرینی یکدست و منسجم تر شود.

 مایه شیرینی ما آماده پخت است

۵

کف سینی فر را بعد از اینکه چرب کردیم کاغذ روغنی می اندازیم و مواد شیرینی را پس از ریختن داخل قیف با فاصله و در سایز های دلخواه همانند شیرینی کشمشی روی سینی می ریزیم.

**حتما فاصله را رعایت کنید چون شیرینی ها پس از پخت کمی پهن می شود (اگر قیف نداشتید می توانید با قاشق مواد شیرینی را با سایزهای دلخواه روی سینی بریزید).

۶

اگر همه مواد در یک سینی جا نشد نگران نباشید می توانید روی باقی مانده مواد شیرینی سلفون بکشید و در جای خنک به غیر از یخچال بزارید و بعد از پخت سینی اول ، آن ها را هم بپزید.

۷

بعد از آماده سازی شیرینی ها باید فر را آماده کنیم برای این کار فر را با دمای ۱۷۰ درجه روشن می کنیم و به مدت ۱۵ دقیقه صبر می کنیم تا گرم شود.

۸

برای فرهای برقی دما را ۲۰ درجه کمتر یعنی روی ۱۵۰ درجه تنظیم کنید. بعد از گرم شدن فر ، سینی حاوی شیرینی را به مدت ۱۲ تا ۱۵ دقیقه داخل فر می گذاریم تا کمی دور شیرینی ها بپزد و طلایی شود. (حرارت فقط از پایین باشد.)

۹

در این مرحله مراقب باشید اگر شیرینی کشمشی بیشتر از ۱۵ دقیقه داخل فر بماند خشک و سفت می شود.

بعد از اینکه دور شیرینی ها طلایی شود آن ها را از فر بیرون می آوریم و بعد از کمی خنک شدن از کاغذ جداشون می کنیم. بعد از خنک شدن می توانید شیرینی های کشمشی را سرو کنید.

شیرینی کشمشی مخصوص عید

نحوه صحیح نگهداری

شیرینی های کشمشی را بعد از پخت و خنک شدن حتما باید داخل ظرف دربسته و در جای خنک نگهداری کنید. به این روش می توانید شیرینی های کشمشی را تا یک ماه نگهداری کنید.

در صورتی که بخواهید بیشتر از این مدت آن ها را نگهداری کنید باید از کره داخل مواد شیرینی استفاده نکنید چون کره ماندگاری شیرینی را کم می کند. من بجای کره همیشه از مارگارین (کره گیاهی) استفاده می کنم.

لذت آشپزی با یامی شف

Related post

کوکی ترد و خوشمزه مخصوص عید
کوکی ترد و خوشمزه مخصوص عید
خورشت ترشه تره گیلانی
خورشت ترشه تره گیلانی
کیک اسفنجی مناسب خامه کشی
آموزش کیک اسفنجی پایه با ۵ ماده اولیه
دسر کره بادام زمینی و شکلات کیت کت
دسر کارامل، کره بادام زمینی و شکلات کیت کت
دستور پخت نان بریوش
دستور پخت نان بریوش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.