دستور : غذاهای سنتی ونیز

غذاهای سنتی ونیز

غذاهای سنتی ونیز

غذاهای سنتی ونیز، احتمالاً میلیون ها بار شنیدید که غذای ایتالیایی بسیار منطقه ای بوده در واقع آنچه در رم خوب به نظر می رسد اصلا در میلان مناسب نیست یا آنچه که در ناپل امری ضروری محسوب می شود، ممکن است انتخابی ضعیف در ونیز باشد!
برای درک اینکه چرا ونیزی ها روش خود را در تهیه غذا دارند؟ باید موقعیت جغرافیایی و تاریخ جزیره را در نظر گرفت (که برای هر کشور و منطقه ای در جهان صادق است).

برای شناخت بهتر ونیز شهر شناور روی آب را در این لینک بخوانید.

انواع غذاهای سنتی ونیز

۱-غذای دریایی

ونیز با آب احاطه شده برای به دست آوردن غذاهای دریایی تازه ، باید سری به بازار ریالتو بزنید که تقریباً هزار سال دایر است.

پس از ورود، تابلو هایی را روی دیوار خواهید دید که به گویش ونیزی ایتالیایی قوانینی نوشته شده که    اندازه هر دسته از غذاهای دریایی مجاز برای فروش در بازار     را مشخص می کند برای مثال، باس دریایی حداقل باید ۱۲ سانتی متر باشد.

غذاهای سنتی ونیز غذاهای سنتی ونیز

این قوانین صدها سال پیش وضع شده و تا به امروز به حفظ آبزیان و فرصتی برای تولید مثل کمک می کند.

تالاب ونیزی و دریای آدریاتیک طیف گسترده ای از غذاهای دریایی منطقه را تأمین می کنند. از صدف گرفته تا میگو و ماهی مرکب ، غذاهای دریایی در ونیز در صدر منو هستند.

در حقیقت اگر به نقشه نگاه کنید، متوجه خواهید شد که ونیز شبیه یک ماهی است پس منطقی که غذاهای دریایی را تا حد ممکن سفارش دهید.

۲-سبزیجات

در هنگام بازدید از بازار ریالتو ، نه تنها صید تازه از تالاب پیدا خواهید کرد، بلکه انواع زیادی از میوه و سبزیجات نیز وجود دارد که بخش اعظم آن از جزیره
سنت اراسموس در تالاب ونیز کشت میشود.

غذاهای سنتی ونیز

۳-پولنتا و برنج

وقتی از سفر به ایتالیا و غذا های ایتالیایی صحبت میکنیم ناخودآگاه پاستا و پیتزا را به یاد خواهیم آورد اما پاستا از اصلی ترین غذا های مناطق ونتو نیست پولنتا و برنج محبوب ترین کربوهیدرات ها هستند.

پولنتا و برنج

پولنتا در ونیز به دو روش پخته می شود: یا به عنوان فرنی یا به شکل کیک که هر دو به عنوان یک غذای جانبی به همراه غذای اصلی سرو می شوند و اما در مورد برنج ، برنج برای تهیه ریزوتو و یکی از مهمترین غذاهای ونیزی ریسی و بیسی( risi e bisi )که ترکیب برنج با نخود فرنگی است استفاده می شود.

غذاهای سنتی ونیز

۴-ادویه ها

با توجه به اینکه ونیز مرکز تجاری اروپا بوده و بازرگانان از طریق ونیز ادویه جات را از هند و خاورمیانه به سراسر اروپا صادر می کردند به همین دلیل غذاهای محلی توسط ادویه هایی از سراسر جهان غنی شده بودند. از مهمترین ادویه هایی که در ونیز استفاده میشود فلفل ، زعفران ، زنجبیل ، گشنیز ، دارچین و جوز هندی هستند.

غذاهای سنتی ونیز

در ونیز چه بخوریم!

حالا که اصول اولیه غذای ونیزی را درک کردیم ، به جالب ترین قسمت رسیدیم  در ونیز چه بخوریم! در اینجا تعدادی از غذای سنتی (و نوشیدنی) وجود دارد که باید در سفر خود به ونیز امتحان کنید.

برخی از آنها ، مانند سیچتی( cicchetti ) یا  مانتاکو baccalà mantecato ، پیدا کردن آنها بسیار آسان است. در واقع، در هر کجا که بروید، آن را پیدا خواهید کرد برخی دیگر مانند ماکارونی و پاستای فزیوئی یا ریسی بیسی به جستجوی بیشتری احتیاج دارند در هر صورت، از وقت خود در ونیز لذت ببرید و به دنبال غذاهای محلی بگردین.

سالامی و پنیر

وقتی در مورد پنیر و سالامی تولید شده محلی صحبت می کنیم  آنها در شهر ونیز تولید نمی شوند بلکه در شهرهای مجاور منطقه ونتو ساخته می شوند.

غذاهای سنتی ونیز

دو تا از محبوب ترین مارک های سالامی که باید امتحان کنید Nostrano و Sopressa هستند. دومی را می توان فقط با گوشت حیوانات در استان ویچنزا از منطقه ونتو  تهیه کرد.

وقتی صحبت از پنیرها می شود، مونتاسیو را امتحان کنید که علامت Protected Designing of Origin را بدست آورده است، بدین معنی که فقط در قسمت های خاصی از ونتو تولید می شود.

اما معروف ترین پنیر منطقه ونتو آسیاگوست که هم نام شهریست کوچک واقع در ۱۰۰ کیلومتری ونیز، بسته به سن پنیر می تواند از نظر طعم بسیار متفاوت باشد.

Cicchetti (سیچتی)

Cicchetti نام میان وعده های کوچک که به خاطر راهی مقرون به صرفه و سریع برای رفع گرسنگی شناخته میشوند. می توان صبحانه، ناهار و یا به عنوان یک میان وعده قبل از شام که همراه با یک لیوان نوشیدنی صرف کرد و از آن لذت برد .

غذاهای سنتی ونیز

اکثر سیچتی ها را روی یک تکه نان سرو می کنند و لایه رویی آن با را پنیر و یا ماهی پخته شده در خامه تکمیل میکنند. از کیک های Polenta می توان به جای نان به عنوان پایه استفاده کرد

یک بشقاب ده تا دوازده سیچت می تواند یک صبحانه رضایت بخش یا یک ناهار سریع را تشکیل دهد  قیمت هر بشقاب در حدود ۲ یورو ست.

ادامه غذاهای سنتی ونیز….

Baccalà Mantecato

baccalà mantecato ، محبوب ترین غذای ونیزی ، با ماهی تهیه شده که در سواحل نروژ یافت میشود و این خود داستان جالبی دارد:

“در سال ۱۴۳۲  یک بازرگان ونیزی به نام  پیترو کوئرینی در جزایر لوفوتن نروژ قبل حرکت به سمت ونیز برای جیره غذایی اضطراری کشتی مقداری ماهی خشک شده خرید. بازرگان ونیزی سفر خود را بدون حادثه پشت سر گذاشت و از جیره اضطراری کشتی استفاده ای نکرد پیترو کوئرینی ماهی ها را در بازار ریالتو فروخت و از آن روز ماهی خشک شده نروژی به یکی از محبوب ترین غذاهای ونیزی تبدیل شد”

غذاهای سنتی ونیز

برای تهیه این غذا ماهی های خشک شده را برای چند روز در کمی آب خیس میکنند بعد آنها را در ظرف شیر ریخته و بعد از آن با روغن زیتون ، نمک و فلفل مخلوط میکنند. این غذا معمولا با سیچت یا پولنتا سرو می شود.

 

گردشگری در غذا_سایت آشپزی یامی شف

 

Related post

پاستا با سس گوجه و خامه
پاستا با سس گوجه فرنگی و خامه
شیرینی عسلی عید نوروز
 شیرینی عسلی عید نوروز
آلبالو پلو
آلبالو پلو رمز و راز خوشمزه شدن
شکلات داغ ایتالیایی
شکلات داغ ایتالیایی
دستورپخت رول نان خانگی
دستورپخت رول نان خانگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.