دستور : نوع و کیفیت فر در شیرینی پزی

نوع و کیفیت فر در شیرینی پزی

نوع و کیفیت فر در شیرینی پزی

نوع و کیفیت فر در شیرینی پزی – یکی از عوامل بسیار مهم در شیرینی پزی چه در سطح حرفه ای و چه در سطح خانگی، داشتن یک فر استاندارد با کیفیت مناسب است. بهترین شیرینی پز دنیا هم اگر فر خوب نداشته باشد عملا حرفه ای و متفاوت نخواهد بود.

نکته خیلی مهم: در واقع اگر در پخت شیرینی و کیک مشکل دارید اول از همه از استاندارد بودن فر مطمئن شوید.

اما با خرید یک فر نامناسب،مشکل پخت کیک و شیرینی تنها چالش برای شما نخواهد بود در حقیقت پخت پیتزا، لازانیا، انواع بورک ها و … نیز همین مشکل را خواهند داشت.

کیک زنجبیلی عطر و طعم عالی

فر روی چه عواملی تاثیر گذار است:

کیک خوب پف نمی کند، وسط کیک گود است، بافت کیک خمیری شده، کیک خشک شده. علت تمامی این ها به خاطر استاندارد نبودن فر است پس به دنبال دلیل دیگری نباشید.

۲ مشکل اساسی:

۱-دمای فر خیلی زیاد است: برای همیشه سبب سوختن سطح زیری مواد غذایی خواهد شد.

۲-دمای فر پایین است: فرقی ندارد کیک یا پیتزا این مشکل سبب می شود مرکز آن ها خمیر باشد.

** برخی فرها دمای بسیار بالایی دارند حتی در کمترین میزان دما زیر کیک و شیرینی می سوزد. یا دمای برخی فرها بسیار کم بوده و در مراحل پخت مرکز کیک یا شیرینی کاملا خمیر و خام است.

انواع سوالات رایج در مورد علت خرابی کیک را در این لینک ببینید.

نکات خراب شدن کیک

نوع و کیفیت فر در شیرینی پزی

یک فر مناسب باید دارای فاکتورهای زیادی باشد:

۱-حرارت شعله فر در همه جا یکنواخت باشد.

۲-فر دارای عایق بندی مناسب باشد تا گرما از فر خارج نشود.

۳-درجه های فر کاملا استاندارد باشد تا مجبور به کاهش یا افزایش دمای فر نشوید.

فر، توستر یا کیک پز

سوال اصلی که برخی به دنبال پاسخ آن هستند، کدامیک(فر، توستر یا کیک پز)بهتر است. بهترین گزینه برای پخت کیک و شیرینی و … داشتن یک فر استاندارد است.

اما تنها تصمیم به خرید فر گزینه پیشنهادی نیست شما باید با وسواس زیاد برای خرید فر جست و جو کرده و فاکتورهای زیادی را در نظر بگیرید.

فر استاندارد خانگی

انواع فر موجود در بازار شامل ۲ دسته عمده: “فر توکار” و “فر استندینگ” تفاوت اصلی این دو فر در اندازه است، اگر شیرینی و کیک پزی را بصورت حرفه ای دنبال می کنید “فر استندینگ” با توجه به ابعاد بزرگ مناسب است. اما در صورتی که کیک پز آماتور خانگی هستید “فر تو کار” مناسب تر است.

فر خانگی مناسب

بحث دوم در رابطه با فر مدل” فر گازی” یا “فر برقی-گازی” فر های برقی از لحاظ کیفیت بهتر و البته گران ترند. علاوه بر این با توجه به طولانی بودن زمان پخت یک کیک باید هزینه مصرف برق را نیز در نظر بگیرید.

فر برقی توکار برای مصارف خانگی

نکته: حتما در حین خرید از استاندارد بودن فر اطمینان حاصل کنید فرهای ایتالیایی جز گزینه های خوب هستند(کمپانی هایی مثل زیمنس و بوش).

آون برقی یا توستر

نکات دقیقا همان نکات فر استاندارد است. یعنی تستر باید عایق باشد و استاندارد دما نیز در آن رعایت شده باشد.

پخت کیک از حساسیت بالایی برخوردار است اگر شما یک کیک را در ۳ دمای ۱۷۰ – ۱۸۰ – ۱۹۰ درجه بپزید نتیجه نهایی ۳ بافت متفاوت خواهد شد،در واقع یکی از معایب توستر به خاطر دقیق نبودن درجه دما است.

کیک در توستر

پس نتیجه گیری اینکه: در آون برقی یا توستر می توان شیرینی و کیک پخت اما با کیفیت خوب، بافت کیک و شیرینی در توستر عالی نخواهد شد.

راه حل: اگر هنوز در فرایند تحقیق برای خرید هستید، فر از کیفیت خیلی بالاتری برخورداراست. اما در صورتی که توستر دارید باید با آزمون و خطا بهترین دمای توستر را به دست آورید.

** برای دمای توستر به دلیل استاندارد نبودن با تجربه باید بهترین دما، بهترین طبقه و بهترین زمان پخت را خودتان به دست آورید(چون استاندارد نیست کسی نمی تواند به شما کمک کند).

ماکروویو یا کیک پز چطور؟

ماکروویو:

برای شیرینی و کیک پزی ماکروویو اصلا گزینه مناسبی نیست، زیرا شیوه کار در ماکروویو به این صورت است که دما از مرکز وارد میشه و سبب پختن کیک در مرکز و خام ماندن سطح رویی می شود.

گاهی شاید برخی موفق به درست کردن کیک های معمولی در ماکروویو شوند.

کیک پز:

اگر می خواهید نتیجه پخت کیک را در کیک پز بدانید: کیک در کیک پز مرطوب تر و کمی خمیری تر است و آن بافت طلایی مانند روی کیک را نخواهید داشت.

پخت کیک در کیک پز

** بافت کیک در فر با آنچه در کیک پز خواهید دید بسیار متفاوت خواهد بود.

پخت کیک در قابلمه:

پختن کیک با کمترین امکانات و حتی بدون امکانات هم شدنی است،اگر می خواهید سالی یک بار یا در همه جا کیک بپزید پخت کیک در قابلمه با چندین روش مختلف امکان پذیر است.

طرز تهیه کیک در قابلمه را اینجا ببینید.

خلاصه مطلب: پخت کیک و شیرینی یک فرایند پیچیده است که برای موفقیت در آن عوامل زیادی تاثیر گذار خواهند بود مثل عوامل شخصی: استعداد و حوصله. عوامل بیرونی: کیفیت مناسب تخم مرغ و آرد.
اما شاید بتوان مهمترین عامل موفقیت را داشتن یک فر استاندارد دانست.

اگر بعد از کلی تحقیق و دقت در پخت کیک و شیرینی نتیجه خوب یا قانع کننده نیست، احتمالا فر شما نامناسب است. پس اول باید فر استاندارد تهیه کنید سپس به دنبال سایر عوامل باشید.

نکات فر استاندارد برای تهیه خمیر پیتزا نیز مورد استفاده است.

 

نظرات و پیشنهاد های خودتان را در جهت بهبود دستور پخت غذا در قسمت دیدگاه، پایین همین پست برای من ارسال کنید.

سلام

به آشپزی یامی شف خوش آمدید. من معتقدم که شما می توانید هر روز با توجه به مشغله کاری خود، بهترین غذاهای خانگی را میل کنید! آشپزی یامی شف یک راه جذاب و پر از ایده های خوشمزه برای معضل اساسی شماست: اینکه غذا چی بپزیم؟؟؟؟؟؟

لذت آشپزی با یامی شف

Summary
نوع و کیفیت فر در شیرینی پزی
Article Name
نوع و کیفیت فر در شیرینی پزی
Description
نوع و کیفیت فر در شیرینی پزی - یکی از عوامل بسیار مهم در شیرینی پزی چه در سطح حرفه ای و چه در سطح خانگی، داشتن یک فر استاندارد با کیفیت مناسب است. فر برقی- فر گازی- فر استندینگ - فر توکار
Author
Publisher Name
سایت آشپزی یامی شف
Publisher Logo

Related post

دستور پخت فلافل خانگی
دستورپخت فلافل خانگی
دسر خرمالو با خامه صبحانه
دسر خرمالو با خامه صبحانه
طرز تهیه شارلوت یلدایی
طرز تهیه شارلوت یلدایی
هات چاکلت خانگی
هات چاکلت خانگی
سیب زمینی سوخاری با بیکن و پنیر
سیب زمینی سوخاری با بیکن و پنیر

دیدگاه ها:

 1. زهرا گفت:

  من میخوام یک فر یا توستر برای پخت کیک بخرم چه مارکی خوبه؟

  1. yummy گفت:

   سلام پیشنهاد من خرید فر برقی ایتالیایی یا فر آلمانی هستش. در رابطه با فرهای ایرانی و تجربه من: فر اخوان در حد متوسط خوبه. اما ایراد اصلیش یکسان نبودن حرارت در همه جای فره. که برای پخت پیتزا یا شیرینی های حساس یا پخت کیک در سطح حرفه ای اصلا گزینه ی خوبی نیست.

 2. Mo گفت:

  سلام، لطفا برای خرید یک فر مناسب جهت پخت شیرینی در منزل به صورت حرفه ای، راهنمایی کنید تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.