دستور : نکات پخت بیسکویت

نکات پخت بیسکویت

نکات پخت بیسکویت

نکات پخت بیسکویت _ انواع دستورپخت بیسکویت این روز ها به دلایل مختلف طرفداران بسیاری پیدا کرده است مثل  تهیه آسان خمیر، قالب زدن راحت، زمان پخت کم و طعم های مختلف آن!

این خوشمزه های کوچک زمانی بی نقص خواهد بود که ما چگونگی تهیه آن ها را به خوبی بدانیم؟

انواع دستور پخت شیرینی را در این لینک ببینید.

بیسکویت کره ای

لیست نکات مهم پخت بیسکویت

۱-وفاداری به رسپی(دستورپخت)

وفاداری به مواد درج شده در دستورپخت بسیار کلیدی است.  یعنی شما مجاز به جایگزینی شکر با پودر قند و بالعکس نیستید.  کره نباید کم یا زیاد شود، مجاز به جایگزینی کره با چربی دیگری نخواهید بود این نکته دقیقا برای آرد نیز به همین شکل است.

راه حل : دقیقا از مواد گفته شده استفاده کنید و هیچ چیز را جایگزین نکنید همینطور قبل از شروع کار همه چیز را با ترازو بصورت کاملا دقیق وزن کنید.

کره – دمای کره از نکات پخت بیسکویت محسوب می شود و باید به آن توجه کرد. در دستور پخت بیسکویت از کره ای که به دمای محیط رسیده استفاده می شود. نکته ی مهم آن است که کره ی هم دمای محیط را با کره ی نرم شده اشتباه نگیرید.

آرد – نوع و میزان آرد سبب تاثیر بسزایی در بافت بیسکویت می شود

نه تنها انتخاب آرد در پخت بیسکویت نقش دارد بلکه میزان استفاده از آرد هم مهم است. نقش آرد در بیسکویت آن قدر مهم است که کم و زیاد شدن آن می تواند علاوه بر طعم در شکل ظاهری بیسکویت نیز تاثیر داشته باشد. بدین صورت که در صورت استفاده ی بیش از حد از آرد هنگام تهیه بیسکویت بیسکویت شما سفت شده و طعم نامطلوبی خواهد داشت. در صورت کم بودن آرد نیز باعث می شود بیکوست وا رفته و حتی علت ترک خوردن خمیر بیسکویت پس از پخت شود.

در ادامه ببینید…

شکر – نوع و میزان شکر سبب تاثیر بسزایی در بافت بیسکویت می شود

نکته ی مهمی که باید هنگام مصرف شکر در بیسکویت به آن توجه کنید نوع شکر است. به هیچ عنوان از شکر دانه درشت استفاده نکنید زیرا در حرارت با خارج کردن رطوبت از خود فرم طبیعی بیسکویت را از بین می برد. لذا قبل از استفاده شکر را آسیاب کنید. استفاده از شکر قهوه ای در بیسکویت به دلیل بافت مرطوبش حالت تافی مانند به بیسکویت می دهد.

جوش شیرین و بکینگ پودر – جوش شیرین باعث تیره رنگ شدن بیسکویت شده که در برخی از رسپیها دقیقا همون چیزیه که نیاز داریم. پس حذفش از دستور باعث تغییر رنگ در بیسکویتها خواهد بود.

اگر به دنبال ترد شدن بیسکویت هستید در پخت آن از بیکینگ پودر استفاده کنید اما این مسئله باعث می شود سایز بیسکویت تغییر کند.

بیسکویت کره ای

۲- تکنیک کار با خمیر بیسکویت

۲-۱ دمای خمیر

در بسیاری از موارد پخت به ویژه پخت برخی از شیرینی ها، توجه به سرد و گرم بودن برخی مواد در کیفیت پخت آن اهمیت دارد. لذا یکی دیگر از نکات پخت بیسکویت ، توجه به میزان گرمی و سردی خمیر آن است. زیرا یک علت ترک خوردن خمیر بیسکویت رعایت نکردن همین نکته است.

برای پخت بیسکویت باید دقت کنید که خمیر آن کاملا سرد باشد. اگر هنگام پخت بیسکویت احساس کردید خمیر به اندازه ی کافی سرد نیست آن را چند دقیقه در فریزر قرار دهید تا کاملا سرد شود. زیرا خمیر سرد شده در فر تغییر حالت نمی دهد و شل و پهن نمی شود. همچنین هنگام استراحت خمیر در یخچال مواد و طعم های آن بهتر ترکیب می شود و این مسئله باعث خوشمزه تر شدن بیسکویت می گردد.

خمیر خنک به صورت یک دست پخته می گردد و این روش یکی از نکات کلیدی پخت شیرینی های ترد، کاتر زده و فرم دار است. اگر هنگام درست کردن خمیر بیسکویت احساس کردید بیش از حد به دستتان می چسبد، به آن آرد اضافه نکنید چون بیسکویت را بسیار سفت می کند. بلکه با گذاشتن خمیر در یخچال می توانید از این کار جلوگیری کرده و آن را راحت تر برش بزنید و یا گلوله کنید. لذا یکی از مهمترین نکات پخت بیسکویت توجه به یرد بودن خمیر بیسکویت قبل از قرار دادن آن در فر است.

۲-۲ باز کردن خمیر بیسکویت

یکی دیگر از نکات پخت بیسکویت دقت در باز کردن خمیر است. برای این کار بهتر است از سلفون و یا کاغذ شیرینی پزی استفاده کنید. با استفاده از آن ها خمیر راحت تر باز می شود و دیگر به آردپاشی نیاز ندارد. در اغلب دستورها باز کردن خمیر بدین صورت است که خمیر بیسکویت را قبل از قرار دادن آن در یخچال باز می کنیم. ابتدا خمیر را لای سلفون یا کاغذ شیرینی پزی قرار دهید و آرام صاف کنید. برای آن که بیسکویت مسطح شود کمی شکر و چند قطره آب به خمیر اضافه کنید.

۲-۳ ورز ندادن خمیر بیسکویت

اگر بیسکویت زیاد ورز داده بشه باعث ایجاد گلوتن در آرد شده و همین گلوتن باعث میشه بیسکویت شما به قدری سفت بشه که اصطلاحا دندون شکن باشد.

۳- نکات کلیدی مهم فر

۳-۱ جنس سینی فر باید رنگ روشن داشته باشد هرگز از سینی خود فر استفاده نکنید. اگر سینی فر نازک یا تیره رنگ باشد، بیسکویت می سوزد.

۳-۲ هیچ وقت پس از پخته شدن یک سری از بیسکویت ها سری بعدی آن ها را داخل سینی فر داغ نچینید.

۳-۳ ته سینی فر را چرب نکنید. چون چربی آن روی بیسکویت اثر می گذارد. برای جلوگیری از چسبیدن بیسکویت ها به سینی فر از کاغذ روغنی استفاده کنید.

۳-۴ فاصله ی چیدن بیسکویت ها داخل سینی نیز بسیار مهم است. خمیر بیسکویت پس از پخته شدن پف می کند باید آن ها را به فاصله حدود ۴ سانتی متر از هم بچینید. البته برای بیسکویت هایی که چربی کمتری دارند ۲ سانتی متر فاصله کافی است.

۳-۵ یکی دیگر از نکات پخت بیسکویت توجه به میزان دمای فر است. برای پخت بیسکویت نیز مانند پخت هر چیز دیگر در فر، قبل از قرار دادن آن در فر باید فر را گرم کنید. همچنین باید از میزان دمای فر و درجه ی آن نیز مطمئن شوید. زیرا در صورت گرم بودن بیش از حد فر ته بیسکویت می سوزد و روی آن خام می ماند.

در صورت سرد بودن فر نیز مدت زمان پخت بیسکویت زیاد می شود، خمیر بیسکویت سرمای خود را از دست می دهد، نرم می شود و بیسکویت تغییر شکل می دهد.

۳-۶ نکته ی مهم دیگر در رابطه با دمای فر در پخت بیسکویت توجه به سانتی گراد و فارنهایت در دستور پخت آن است. این دو نوع مقیاس دما با هم متفاوت هستند و باید به آن در دستورهای آشپزی دقت کنید.

۳-۷ یعنی اگر بیسکویتها بیش از حد پختند دفعه بعد زمان پخت را کمتر در نظر بگیرید.

نوع فر

با هم متفاوت است و نمی توان به طور دقیق دربازه دمای آن ها صحبت کرد می توانید برای اطمینان دو عدد از بیسکویت ها را آماده کنید و داخل فر که از قبل گرم کرده اید قرار دهید. اگر دما برای پخت آن ها مطلوب بود از همان دما برای سایر بیسکویت ها استفاده کنید و اگر نه دمای آن را تغییر دهید.

نکات پخت بیسکویت

سلام

به آشپزی یامی شف خوش آمدید. من معتقدم که شما می توانید هر روز با توجه به مشغله کاری خود، بهترین غذاهای خانگی را بخورید! آشپزی یامی شف یک راه جذاب و پر از ایده های خوشمزه برای معضل اساسی شماست: اینکه غذا چی بپزیم؟؟؟؟؟؟

لذت آشپزی با یامی شف

Related post

چیز کیک با کره بیسکوئیت
چیزکیک با کره بیسکوئیت
غذاهای مفید در زمان آلودگی هوا
تغذیه مفید در مواقع آلودگی هوا
کاپ کیک مخملی قرمز
کاپ کیک مخملی قرمز(ردولوت)
ظرف میگو تند و برنج قهوه ای
ظرف میگو تند و برنج، غذای سالم
سس باربیکیو
سس باربیکیو ممفیس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.