دستور : ونیز شهر شناور روی آب

ونیز شهری روی آب

ونیز شهر شناور روی آب

ونیز”شهر شناور روی آب” به جواهر شهرهای آبی جهان لقب داده شده است.
اگرچه ، ونیز از زمان اوج خود بسیار فاصله گرفته ولی با جذابیت های عاشقانه خود هنوز یکی از برترین جاذبه های گردشگری ایتالیاست آبراه مرکزی در شهر، کانال بزرگ و پر جنب و جوشی که مسیر خود را از بین تالاب ها و حوض سنت مارک می گذراند.

۱۰ تا از بهترین غذاهای ایتالیا  و غذاهای سنتی ونیز را در این لینک ببینید.

ونیز شهر روی ب

ونیز را بهتر ببینید

اگر قصد سفر رفتن به ونیز را دارید: قدم زدن در شهر و  قایق سواری روی آب بهترین راه لذت بردن از این سفر خواهد بود.

افراد محلی از طریق اتوبوس های آبی به نام vaporetti به کارهای روزانه خود میرسند اما بسیاری از مسافران تاکسی های آبی خصوصی یا حتی گوندولا عاشقانه را ترجیح می دهند.

از کجا شروع کنم؟
با داشتن جاذبه های متعدد توریستی اینکه از کجا شروع کنید دشوار خواهد بود.

شاید بهترین راه اینست که_به سادگی چند ساعت در شهر گم شوید و در خیابان ها و معابر کوچک مسحور کننده سرگردان شوید، در کنار کانال های آن قدم زده و گوشه های پنهانی ونیز را کشف کنید.

مهم نیست که این کاوش شما را به کجا می برد، پس از آن مسیر بازگشت به سان مارکو و گراند کانال را به سادگی پیدا کرده زیرا بسیاری از بهترین دیدنی ها در اطراف این دو نقطه قرار دارد.

جاذبه ها: ونیز شهر شناور روی آب

کلیسای جامع سینت مارکو

مطمئناً معروف ترین کلیسای ونیز کلیسای جامع سینت مارکو ست که در اصل نمازخانه شخصی اسقف اعظم ونیز بوده که با گنجینه های هنری بیزانسی تزئین شده
این بنا یکی از کلیساهای برجسته‌ی دوره‌ی بیزانس پسین است.

بنای اصلی کلیسای سن مارکو در سده‌ی یازدهم میلادی ساخته شده‌، نقشه یا منظره‌ی هوایی گنبدها که در امتداد صلیبی با بازوهای برابر(صلیب یونانی)شکل گرفته اند، منشا بیزانسی آن را آشکار می‌سازد.

پوسته‌های داخلیِ گنبدها با شکل‌های برآمده، چوبی و کلاه‌خود مانند و سطح بیرونی شان که با ورقه‌های مس طلاکاری شده‌است.

گراند کانال

هیچ راه بهتری برای شروع اکتشاف در ونیز از سوار شدن بر گوندولا در گراند کانال وجود ندارد در شهری که اتومبیل ممنوعه، گوندولا، تاکسی های آبی و اتوبوس های آبی سیستم اصلی حمل و نقل در ونیز هستند.

ونیز شهر روی ب

با حرکت در گراند کانال از نقاط مهم شهر از مرکز شهر گرفته تا کلیسای جامع سینت مارکو دیدن کنید.
چهار پل هر دو طرف شهر را از روی گراند کانال به هم متصل نموده که مشهور ترین آنها پل قرن شانزدهمی ریالتوست بهترین زمان برای دیدن گراند کانال هنگام طلوع خورشید که آبهای کانال با نورهای طلایی تزیین شده و لحظه های رویای را برای بازدید کنندگان رقم میزنند.

در ادامه….

پل ریالتو

پل ریالتو قدیمی‌ترین و مشهورترین پل از چهار پل ساخته شده بر روی گراند کانال در  ونیز که دو ناحیه سن مارکو و سن پولو را به یکدیگر متصل می‌کند یکی از چهار پلی ست که گراند کانال را در برگرفته نزدیک به سیصد سال، این تنها راه عبور از گراند کانال با پای پیاده بوده است.

ونیز شهر روی ب

این پل سنگی، با داشتن یک دهانه توسط آنتونیو دا پونته طراحی شد و در سال ۱۵۹۱ به پایان رسید و جایگزین پل چوبی شد که در سال ۱۵۲۴ فرو ریخت.

این پل آنقدر جسورانه طراحی شده که برخی از معماران سقوط آن را حتمی پیش بین کردند اما بعد چهار قرن همچنان پابرجاست و به یکی از نمادهای معماری ونیز معروف شده است.

سنت ماریا دلا سلوته

این کلیسای کاتولیک قرن هفدهمی در نقطه‌ی اتصال گرند کانال با تالاب ونیزقرار دارد، بنای سنگی سفید با گنبد با شکوه که به عنوان زیارتگاه مریم مقدس برای نجات شهر از طاعون ساخته شد(بیماری که جان ۱/۳ مردم شهر را گرفته بود).

ونیز شهری روی آب

میدان سن مارکو

تنها میدان عمومی ونیز، قرن ها محل تجمع اصلی شهر بوده و توسط کافه های روباز و جاذبه های دیدنی، از جمله سن ریلی باسیلیکا و پالاززو دوکاله احاطه شده ، این میدان شبیه به ذوزنقه ساخته شده که با نزدیک شدن به باسیلک گسترش می یابد.

با وجود ازدحام جمعیت در تابستان و باران هایی که در زمستان می بارد، میدان سن مارکو تجربه خاطره انگیزی از ونیز در هر فصل ارائه می دهد.

بازار ریالتو

بازار پر جنب و جوش ریالتو مکانی زیبا برای دیدن زندگی عادی ونیزی ها ست.

این بازار در بین محلی ها و توریست ها به طور یکسان محبوب است، جایی که بسیاری از مردم محلی خرید مواد غذایی خود را در آنجا انجام می دهند. اکثر غرفه ها به فروش ماهی ، میوه ، سبزیجات و محصولات مدیترانه ای تازه اختصاص داده شده بازدید از غرفه های فروشندگان مواد غذایی سرگرم کننده بوده و نگاهی اصیل به زندگی در ونیز ارائه می دهد.

 

جهان گردی با یامی شف

Related post

تارت تویکس
تارت تویکس(کارامل و شکلات)
کباب تابه ای
کباب تابه ای
نان سیر و پنیر
نان سیر و پنیر خانگی
کیک هویج ایتالیایی
طرز تهیه کیک هویج ایتالیایی
کیک لیمو با دانه خشخاش
کیک لیمو با دانه خشخاش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.